Gra w szachy

Gra

Mianem raju podatkowego określa się kraje, których przepisy podatkowe są bardzo atrakcyjne w porównaniu do innych krajów. W praktyce oznacza to, że....

podatki, finanse, raj, biznes, offshore

Raje podatkowe na świecie

2017-10-25 | Marlena

Mianem raju podatkowego określa się kraje, których przepisy podatkowe są bardzo atrakcyjne w porównaniu do innych krajów. W praktyce oznacza to, że kraje takie pobierają niższe podatki od zarejestrowanych w nich przedsiębiorstw oraz nie prowadzą restrykcyjnej kontroli operacji finansowych, głównie dotyczących depozytów bankowych. Jest to sposób na przyciągnięcie obcego kapitału do krajów, gdzie aktywność gospodarcza jest niewielka. 
W ten sposób państwa takie gwarantują sobie przychód. Nazwa raj podatkowy ma na celu podkreślenie warunków, jakie oferują takie kraje. Różnica w wysokości podatków jest ogromna, szczególnie dla firm działających w państwach o wysokich zobowiązaniach podatkowych. Raje podatkowe pozostają poza kontrolą urzędów fiskalnych z krajów macierzystych firm. Na liście rajów podatkowych znajduje się kilkadziesiąt państw. W zdecydowanej większości są to niewielkie państewka, a spora ich część to niewielkie wyspy, jak: Antigua i Barbuda, Wyspy Cooka, Saint Vincent i Grenadyny czy Seszele. Jednak rajami podatkowymi są nie tylko egzotyczne kraje, wielu osobom nieznane nawet z nazwy. 
Wśród rajów podatkowych są też kraje europejskie, głównie te najmniejsze. Jednym z rajów podatkowych na świecie jest zlokalizowany w Europie Liechtenstein. Jest to niewielki kraj, o powierzchni średniej wielkości polskiego miasta, będący księstwem, zlokalizowany pomiędzy Austrią i Szwajcarią. To właśnie ten kraj oferuje firmom atrakcyjne warunki podatkowe, dzięki czemu przyciąga wiele firm z całej Europy. Oferuje on także bardzo liberalne warunki prowadzenia w jego bankach depozytów finansowych. 

Według różnych szacunków, korzysta z tego blisko sto tysięcy firm. Na kontynencie europejskim znajduje się, poza Liechtensteinem, jeszcze kilka rajów podatkowych. Podobnie jak on są to niewielkie państwa: Andora, Monako i San Marino. Niskie podatki i liberalne traktowania transakcji finansowych w rajach podatkowych przyciąga również firmy o charakterze przestępczym. Raje podatkowe wykorzystywane są często do prania brudnych pieniędzy.

Słowa kluczowe: